
Piła do drewna to jedno ze starszych narzędzi jakie są znane człowiekowi. Piła była już używana w starożytności. Jako narzędzi składa się z ząbkowanego ostrza, zwanego brzeszczotem i ramienia trzymającego. Piły służą do przecinania takich materiałów jak drewno, kamień, metal lub innych, twardych materiałów. W przemyśle stolarskim generalnie używane są piły tarczowe, o kolistym kształcie z zębami umieszonymi na obwodzie zewnętrznym tarczy. Kształt zębów piły uzależniony jest od tego, jaki materiał będziemy poddawali obróbce.
Projektując piłę musimy wiedzieć w jakiego rodzaju maszynie nasza piła będzie pracować oraz jaki rodzaj materiału będziemy obrabiać. W przypadku drewna, warto określić czy piła będzie ciąć drewno miękki czy twarde, suche czy mokre czy też wzdłuż lub poprzek włókien.
Chcąc wyprodukować piłę najpierw musimy ją zaprojektować. Podstawowy produkt z jakiego powstaje serce piły to stal chromowa. Po wycięciu z surowca kształtu jaki nam odpowiada, piła trafia do pieca, do temperatury ponad 400oC, w celu przywrócenia pierwotnej twardości stali. Następnym krokiem jest naprężenie piły, aby przy dużych prędkościach obrotowych piła zachowała sztywność. Po naprężeniu, piły trafiają do kontroli jakości po czym następuje polerowanie. Dalej do piły przylutowywane są ostrza z węglika spiekanego, którego twardość jest dużo wyższa, niż twardość stali, przeznaczonej do wyprodukowania serca piły. Końcową fazą produkcji piły jest cechowanie i impregnacja w celu zabezpieczenia produktu przed rdzą.